כמה העסק שלי שווה?

או...כמה הוא באמת שווה?

לאחר שטיפלנו באלפי עסקאות ובלקוחות שהציעו את העסקים שלהם למכירה אנו יכולים לומר לכם ברמת מחקר אמפירי שרוב בלי העסקים סבורים שהעסק שלהם שווה יותר ממה שהוא שווה בפועל.

טיפ: אם תרצו להתעמק בנושא הישובים הכלכליים של "הערכת שווי" תמיד תוכלו להיכנס לדף הבא ליתר פירוט או להיכנס לאתר קבוצת EMY תחת קטגוריית "הערכת שווי".

בעל העסק שבדרך כלל הוא גם הקים את העסק או קנה אותו ממצב מסויים וגדל איתו לאט לאט שבוי בקונספציה שהשעות הרבות שהוא השקיע בעסק, לא עצם עין בלילה כדי לעמוד בהתחייבויות מול הבנק או שסתם הצליח לעמוד בגבורה מול לקוות לא נעימים שווים מאות אלפי ש"ח לפחות.

ההתמודדות הקשה של בעלי עסקים בישראל (בלתי נסבלת ממש) גובה מחיר אישי ונפשי יקר מכל אחד מבעלי העסקים.

כל אחד יכול לומר לך שבעל חנות למשל חייב להשקיע שעות פתיחה מרובות, פיקוח על עובדים, בקרה על פתיחה וסגירה, הפקדות, שיפוץ, מלאי, פיננסי ועוד הרבה דברים אשר מכניסים אותו לסיר לחץ רציני.

בל נשכח כמובן את בעלי עסקי המזון והמסעדות ששם אין יום ואין לילה אין שישי ואין שבת...(רובם) מה שמביא את חייך ל"חיים בלי הפסקה".

נכון, יש רבים שיגידו שיש תגמול על כך אבל מהמציאות בשט אנו יודעים שרוב עסקי המזון נופלים מהר מאוד.

בכל אופן כאשר בעל עסק מגיע עם כל המטען הכבד הזה ויושב בשיחה ראשונית שבה הוא מתאר בלשונו "כמה העסק שלי שווה וכמה?" זו בהחלט חוויה כל פעם מחדש.

אז במידה ורוצים להגיע לפרקטיקה ניתן לומר שיש המון פרמטרים לבחינת השווי של הסק ונפרוט מס' גורמים המשפיעים על השווי:

  1. מיקום העסק-רחוב צדדי, קניון, פריפריה או מרכז.עסק במקום יציב יותר ניתן להסתמך על ההמשכיות וההכנסות שלו ומשם לגזור את השווי.
  2. תזרים מזומנים-רווח חודשי או שנתי.
  3. ענף-על פי הענפים אנו יודעים לקמט את הסיכון וכך גם את החזר ההשקעה בכל עסק. לדוגמא: ענף הנדל"ן מהווה החזר תשואה של 5-6% אחוזים לערך במונחים שנתיים כיוון שהענף מוגדר בסיכון נמוך מאוד ולכן גם התשואה. קיוסק לעומתו מתומחר ברמת סיכון גבוהה הרבה יותר ויעמוד על 1.5-2.5 לערך החזר השקעה.
  4. כוח אדם-האם ניתן לסמוך על כוח האדם בעסק? האם יש תחלופה? האם העסק מסתמך על איש אחד? במקרים של עסקים קטנים הבעלים הוא המנהל בעסק ובמקרים רבים הוא העסק מול הלקוחות ושאר הספקים ובמידה והוא הולך יכולה להיווצר בעיה.ברור שנקודה זו משפיעה על השווי שמוכן לשלם הצד השני על אותו עסק.
  5. השקעות-מה שווי הציוד והמלאי בעסק.
  6. לקוח/ספק יחיד-האם העסק נשען על גורם אחד ואזי במקרה של הפסקת עבודה מול אותו גורם ייסגר העסק.
  7. חישובים כלכליים ונוסחאות שונות.

אז לאחר שקראת קצת...תן למקצוענים שלנו להכין לך חוברת כרוכה ומסודרת המנתחת את העסק שלך מס' שנים אחורה, צפי כדוח פרופורמה קדימה, בדיקת שווי מלאי,ציוד, קניין רוחני, מוניטין ועוד וכל זאת על מנת שתוכל לגשת למכירת העסק שלך בצורה רצינית ומקצועית.


גם הצד של הרוכש אגב יעריך אותך ואת העסק הרבה יותר אם תגיע אליו עם חומרים מקצועיים אשר יהוו בסיס איכותי למשא ומתן.


נשמח לעמוד לרשותך להבהרות ופרטים נוספים,


עסק טוב